1 / 2      
Karta książki
o autorze
Skrzydła nad Delft
pozycja niedostępna
Szczegóły wydania
  • ISBN 978-83-61989-82-0
  • EAN 9788361989820
  • Format 130x200 mm
  • Stron 256
  • Wydanie I
  • Oprawa broszurowa ze skrzydełkami

Przeczytaj
RecenzjePrześlij tę publikację do:

Skrzydła nad Delft

Wydawca: Wydawnictwo Esprit
Notka
Holenderskie miasteczko Delft, połowa XVII wieku. Louise Eeden, córka uznanego projektanta porcelany, doskonale wie, czego oczekuje się od niej ze względu na interesy rodzinne. Kiedy więc ojciec zleca słynnemu artyście, Jacobowi Haitinkowi, wykonanie jej portretu, przystaje na to, choć niechętnie. Godzi się też z myślą, że dla dobra prowadzonej przez ojca firmy ma wkrótce poślubić Reyniera de Vriesa, syna największego producenta ceramiki w Delft.

Sytuacja komplikuje się jednak, gdy w pracowni malarskiej dziewczyna poznaje Pietera, młodego pomocnika mistrza. Dzieli ich religia, majątek, pochodzenie – czy połączy miłość?


Książka Aubrey’a Flegga wprowadza w niezwykły świat XVII-wiecznej Holandii. Portretuje złoty wiek malarstwa, epokę narodzin wielkich mistrzów i rozkwitu gospodarczego, a jednocześnie niepokojów religijnych – znane również z książki Dziewczyna z perłą.

* * *

Polecamy również wywiad, jaki jedna z zauroczonych książką blogerek przeprowadziła z autorem książki.
[ Nadeślij swoją recenzję lub komentarz ]
Powieść stworzona kilkoma pociągnięciami... pióra?
Książka składa się z naprawdę wielu warstw. Na pierwszy rzut oka jest historią miłości, ale sięga też głębiej, skupia się na relacjach córki z ojcem, czy mistrza i jego ucznia. Przede wszystkim jednak wychwala malarstwo, przedstawia je jako czynność umożliwiającą przelanie na papier tego, co nieuchwytne. Sztuce zostaje przeciwstawiona nauka, której zwolenniczką jest główna bohaterka. Jest ona rozdarta pomiędzy tym, co prawdziwe, rzeczywiste, udowodnione, a tym, co istnieje jedynie w wyobraźni. Wreszcie dochodzi ona do wniosków, które są już znane czytelnikowi choćby z Romantyczności, Adama Mickiewicza, ale które warto odkrywać wciąż na nowo: "Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko". więcej »
O szukaniu drogi do szczęścia...
Książkę czyta się szalenie lekko i z nieukrywaną przyjemnością. Od pierwszych stron wciągnęłam się w fabułę, którą tak dokładnie i misternie nakreślił autor. XVII-wieczna Holandia została tu przedstawiona ze wszystkimi szczegółami, obyczajami i podejściem ówczesnej społeczności do różnych kwestii. Podobało mi się, że pisarz porusza tu wiele zagadnień, np. różne odcienie miłości, poświęcenie, walkę o marzenia, relacje między dziećmi a rodzicami, religijne nieścisłości. A to tylko fragment większej całości. Język jest prosty, ale barwny a sylwetki poszczególnych bohaterów zaskakują i przykuwają uwagę. W trakcie czytania nieobce nam będą silne emocje i liczne refleksje. Z pewnością nikt nudzić się nie będzie. więcej »
Powieść jak malowana...
Z pozoru wydaje się, że to może być jedna z tych historii, która stała się literackim archetypem i jest nieodłącznym elementem 99% płaczliwych romansów nadawanych w telewizji w weekendowe wieczory. Dobrze, że to tylko pozory, bo wątek romantyczny nie jest głównym tematem tejże ksiażki [...]. XVII-wieczna Holandia z całym bagażem kulturowym, społecznym i z ówczesną nauką. Pytania filozoficzne, kulisy powstawania obrazu, otrzymywanie farb, intryga, spisek, prześladowanie religijne, piękno natury, opis zabytków, oddanie miasteczka Delft z przewodnikową precyzją i... zaledwie ponad 250 stron. więcej »
[ zobacz wszystkie recenzje ]
[ napisz recenzję tej pozycji ]
dodana: 20.06.2012
Świat namalowany słowem
Do przeczytania książki może skłonić nas wiele czynników: dobrze zapowiadająca się treść, intrygująca okładka, pochlebne opinie innych czytelników czy choćby spowijający strony zapach farby drukarskiej. Wszystkim tym zachęciły mnie "Skrzydła nad Delft", pierwsza część trylogii ... więcej »
Karolina Kołodziejczyk
dodana: 11.06.2012
Świat XVII-wiecznej Holandii
Akcja toczy się w holenderskim mieście Delft, w połowie XVII wieku. Główną bohaterką jest Louise Eeden, córka znanego i cenionego projektanta porcelany. Nade wszystko ceni sobie dobro rodziny. Martwi ją zdrowie matki, która od dłuższego czasu choruje na gruźlicę. Najlepszym przyjacielem ... więcej »
Aneta Wojtiuk
Patroni medialni

Aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach naszego wydawnictwa, wpisz się na listę:
 
Wpisz się do newslettera!