1 / 2      
Karta książki
o autorze
Koniec człowieczeństwa
pozycja niedostępna
Szczegóły wydania
  • ISBN 978-83-63621-18-6
  • EAN 9788363621186
  • Format 130x200
  • Stron 123
  • Wydanie I
  • Oprawa broszurowa ze skrzydełkami

Przeczytaj
RecenzjePrześlij tę publikację do:

Koniec człowieczeństwa

Wydawca: Wydawnictwo Esprit
Notka
W przedmowie do ostatniej części Trylogii międzyplanetarnej noszącej tytuł Ta ohydna siła C.S. Lewis pisze o niej, że jest „fikcyjną opowieścią o działaniu siły diabelskiej, która jednak kryje w sobie poważną myśl”. I dodaje: „Myśl tę starałem się wyłożyć pełniej w mojej książce Koniec człowieczeństwa”.

C.S. Lewis już w latach 40. obserwował pojawienie się prądów myślowych, które w imię postępu i rozwoju zaprzeczają samej istocie człowieka; odrzucają to, co jest wpisane w ludzką naturę, a relatywizując wszystkie wartości, tworzą karykaturę człowieczeństwa. Czy zjawiska te dziś wygasły, czy przeciwnie, przybrały na sile? Ich odbicia możemy szukać nie w pismach filozoficznych, ale w szeroko rozpowszechnionym sposobie myślenia, dominujących ideologiach i współczesnym ustawodawstwie.

Koniec człowieczeństwa, uznawany za jedną z najważniejszych – obok Chrześcijaństwa po prostu – książek C.S. Lewisa na temat etyki, to błyskotliwa i brawurowo napisana apologia uniwersalnego prawa moralnego. Wychodząc od problemu edukacji i odnosząc się do dziedzictwa różnych kultur, Lewis pokazuje, że istnieje jeden, wspólny i niezmienny kodeks moralny, który możemy odnaleźć zarówno w Biblii, jak pięknych wersach Eddy poetyckiej czy w zasadach Tao. Prawo moralne od zawsze wpisane jest w serce człowieka, a wszelkie próby sztucznego modyfikowania go, stwarzania „nowego człowieka” czy „pokonania ludzkiej natury” oznaczają walkę z samym człowieczeństwem.

Każdy z trzech esejów, które składają się na ten tom: Ludzie bez torsów, Droga i Koniec człowieczeństwa, to prawdziwa intelektualna przygoda oraz niezapomniane duchowe spotkanie z autorem Zaskoczonego Radością i Problemu cierpienia.
 
[ Nadeślij swoją recenzję lub komentarz ]
Etyczne rozważania wraz z C.S. Lewisem
Porzuć wszelkie wartości! Odrzuć sentymenty! Nie daj się zwodzić swoim uczuciom, one są nieważne, one są wręcz złe i niszczycielskie. Ty, Intelektualista, Człowiek Oświecony i racjonalnie myślący miałbyś się przejmować takimi bzdurami? Człowieku, postęp się liczy, postęp. To jest przyszłość tego świata, to jest cel człowieka! Człowieka? Czy na pewno…? Ale nie, nie przejmuj się, Człowieku, czym się martwisz? Ty musisz przezwyciężyć własne słabości, musisz okiełznać naturę, musisz być silny. Musisz rządzić, zdobywać. Musisz PROJEKTOWAĆ! więcej »
(...) Wartościowa książka, pozwalająca nam, ludziom, spojrzeć na życie przez pewien...pryzmat
Clive Staples Lewis to znany autor, rozpoznawalny przede wszystkim dzięki serii fantasy "Opowieści z Narnii". Mało osób jednak wie, że oprócz Narnii, C. S. Lewis jest także autorem wielu esejów o tematyce filozoficzno-religijnej. Czy rzeczywiście to, co mamy obecnie, to, co przeżywamy obecnie, to już koniec człowieczeństwa? "Koniec człowieczeństwa" to cieniutka książeczka, w której autor zawarł trzy swoje eseje. więcej »
Czy to już rzeczywiście koniec człowieka?
Ludzie podbili już kosmos, zbadali oceaniczne otchłanie, pokonali własne ograniczenia. Jak daleko jeszcze mogą się posunąć? I czy przypadkiem upadek nie jest bliski? więcej »
[ zobacz wszystkie recenzje ]
Jeszcze nie napisano żadnego komentarza. [ napisz recenzję tej pozycji ]
Patroni medialni
Inne książki tego autora

Aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach naszego wydawnictwa, wpisz się na listę:
 
Wpisz się do newslettera!