1 / 2      
Karta książki
o autorze
Smutek
pozycja niedostępna

przeglądaj
Szczegóły wydania
  • ISBN 978-83-61989-01-1
  • EAN 9788361989011
  • Format 130x200
  • Stron 120
  • Wydanie I w tej edycji
  • Oprawa broszurowa ze skrzydełkamiPrześlij tę publikację do:

Smutek

Wydawca: Wydawnictwo Esprit
Notka

Smutek C. S. Lewisa jest uznawany za najlepszą książkę dla ludzi przeżywających utratę bliskiej osoby, żałobę i cierpienie. Słynny pisarz, autor cyklu Opowieści z Narnii, napisał ją po śmierci ukochanej żony, Joy Gresham, która odeszła po dwóch i pół roku walki z rakiem. Smutek jest książką do bólu szczerą i poruszającą. Pisany w formie dziennika bez dat jest relacją z kolejnych tygodni po odejściu ukochanej kobiety, pożegnaniem z nią, opowieścią o wyobcowaniu w środowisku przyjaciół, przygotowaniem na własną śmierć, rozpaczliwą próbą zaakceptowania Boskich wyroków. Autor stawia czytelnika przed najważniejszymi pytaniami w życiu: konfrontuje go z cierpieniem po utracie ukochanej osoby, z doświadczeniem śmierci, zwątpieniem. Jest to jednocześnie książka, która unika prostych odpowiedzi i potrafi w nadzwyczajny, empatyczny sposób przeżywać smutek i żałobę wraz z czytelnikiem. Nie popada w banały, lecz subtelnie kieruje w stronę nadziei i pocieszenia.

Na podstawie książki i wydarzeń z życia Lewisa, które ją zainspirowały, powstał wzruszający, wielokrotnie nagradzany film Richarda Attenborough Cienista dolina z Anthonym Hopkinsem i Debrą Winger.

Trudno o cierpliwość w stosunku do ludzi, którzy mówią: Śmierci nie ma albo Śmierć nie ma znaczenia. Śmierć istnieje. I jakakolwiek by była, ma znaczenie. Wszystko, co się wydarza ma jakieś następstwa, i zarówno to, jak i te następstwa to rzeczy nieodwracalne i nieodwołalne. Tak samo można by powiedzieć, że nie mają znaczenia narodziny. Podnoszę wzrok i patrzę w nocne niebo.
Clive Staples Lewis, Smutek

Smutek jest niezwykłą książką. Jej siła zniewala czytelnika, nie pozwala się oderwać, nie daje się zlekceważyć. Smutek to także dyskusja z Bogiem – Lewis podejmuje temat sprzeczności pomiędzy miłosiernym, opiekuńczym Bogiem, a niedoskonałym, przepełnionym bólem światem. Stara się pogodzić cierpienie (także cierpienie Chrystusa) z Boską dobrocią, nie zgadza się jednak na łatwe kompromisy. Odpowiedź nie przekreśla bólu, nie podważa istoty pytań – świat, w którym żyjemy jest światem sprzeczności.
 
[ Nadeślij swoją recenzję lub komentarz ]
Recenzja "Smutku" - Charaktery
Smutek C.S. Lewisa, autora znakomitych Opowieści z Narnii, napisany po śmierci zmarłej na raka żony, to przede wszystkim opowieść o stracie, o rozstawaniu się z najbliższą, ukochaną osobą i zmaganiu z niemożliwym do opisania bólem niemożności rozstania – gdy najmniejszy skrawek świata, nawet własne, „żywe” ciało przypomina o istnieniu, a raczej nieistnieniu tej osoby („Jest jedno miejsce, gdzie nieobecność H. odczuwam najbardziej dotkliwie, i tego miejsca nie mogę unikać. Mam na myśli własne ciało. Miało ono tak inne znaczenie, gdy było ciałem człowieka, który kochał i był kochany. Teraz jest jak pusty dom.”). więcej »
Recenzja "Smutku" Moniki Badowskiej
To, co napisał C.S. Lewis to dyskusja ze śmiercią, ludzkim na nią patrzeniem, z Bogiem i tym w jakie ludzie Boga ubierają przymioty. więcej »
"Dlaczego mi ją zabrałeś?!", Maria Barcz, Miesięcznik PANI
Po śmierci żony wielki pisarz w sporze z Bogiem więcej »
[ zobacz wszystkie recenzje ]
[ napisz recenzję tej pozycji ]
dodana: 04.11.2013
Rozdzierająca (http://kasiek-mysli.blogspot.com/)
Kto nie zna Lewisa? Czy można nie znać twórczości tego, który spisał dzieje Narnii? Cykl „Opowieści z Narnii” jest już klasyką, nie wypada nie znać. Jednak twórczość Lewisa to nie tylko opowieści dla młodzieży. Pisarz ten, którego żywot był już kanwą historii filmowej, przechodził ... więcej »
kasiek http://kasiek-mysli.blogspot.com/
dodana: 13.09.2010
C.S.LEWIS - SMUTEK
"Naprawdę niewielu ludzi mogłoby napisać tę książkę, co więcej - jeszcze mniej liczni są ci, którzy napisaliby ją, nawet gdyby mogli, a już całkiem nieliczni opublikowaliby ją po napisaniu - pisze we wstępie książki syn żony Lewisa. - Podczas pisania [Lewis] nie miał zamiaru opublikowania ... więcej »
Wiktoria Korzeniewska
dodana: 03.09.2010
"Smutek"
Clive Staples Lewis znany jest czytelnikom przede wszystkim jako autor cyklu "Opowieści z Narnii". Ten wybitny brytyjski intelektualista związany był przyjaźnią, potem małżeństwem, z amerykańską pisarką Joy Gresham. Ich związek przetrwał jedynie kilka lat, zakończony śmiercią żony bezskutecznie ... więcej »
emde z www.ogrodciszy.pl
[ zobacz wszystkie komentarze ]
Patroni medialni
Inne książki tego autora
Polecamy również

Aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach naszego wydawnictwa, wpisz się na listę:
 
Wpisz się do newslettera!