1 / 2      
Recenzje
aktualności

"Prawdziwy romans w piekarni", Małgorzata Stuch, Onet.pl


Nie można nie lubić bohaterów Pagnola. Nawet księdza, który z niespotykaną gorliwością wytyka parafianom grzechy (chce np. ingerować w to jakie gazety czytają) ale sam chętni podpija winko z markizem. Główny bohater małomiasteczkowy piekarz chociaż jest rogaczem i trochę podśmiewają się niego mieszkańcy miasteczka jest też piękną i bardzo ludzką postacią. Swoją niewierną żonę kocha bezwarunkowo i bez zastrzeżeń.

Marcel Pagnol był bardzo niezwykłym reżyserem i dramaturgiem. Jego filmy i sztuki (wystarczy wspomnieć chociażby produkcję filmową "Manon ze źródeł") są staroświeckie wręcz staromodne, ale z drugiej strony niesamowicie urokliwe i ciepłe, pełne pogody ducha i afirmacji życia. Może właśnie przez tę staromodność…. Sztuki i filmy Pagnola chce się oglądać, nawet pomimo świadomości, że dzieła te powstały z pół wieku temu. Dzisiaj takie rzeczy rzadko się produkuje, a szkoda, bo byłyby doskonałą odskocznią od paskudnej momentami rzeczywistości. Taką właśnie odskocznią jest książka "Żona piekarza" (Pagnol zrobił także film pod tym tytułem).

Historia w niej opowiedziana jest banalnie prosta. Oto do małego miasteczka na południu Francji przybywa nowy piekarz z młodszą od siebie, piękną żoną. Miasteczko jest sympatyczne, nieco senne a najpoważniejszymi problemami mieszkańców są stare, rodzinne i sąsiedzkie kłótnie. Pewnego dnie jednak piękna piekarzowa ucieka z miejscowym pasterzem. To powoduje katastrofę, bo zrozpaczony piekarz odmawia wypieku pieczywa dopóki ladacznica do niego nie wróci.

Brak chleba i rozpacz piekarza jednoczą nawet najbardziej skłóconych mieszkańców, którzy postanawiają odnaleźć niewierną i nakłonić ją do powrotu... W końcu nawet wolą nie myśleć skąd i jak musieliby zdobywać chleb. Całe to wydarzenie opisane jest w niesamowity sposób. Można odnieść wrażenie, że czyta się baśń dla dorosłych. W powieści jest wiele z baśni – szczęśliwe miasteczko, prości ludzie, którzy są sympatyczni nawet gdy się kłócą i uczucie, które przetrwa wszystko. Historia piekarza i jego niewiernej Aurelii zakończy się oczywiście dobrze. Pisarz w prosty, oszczędny sposób opowiada historię wielkiego uczucia (oczywiście piekarza do żony a nie jej do zdradzonego męża, przy okazji z niezwykłą swobodą przedstawiając realia małego miasteczka. W podobnym miejscu zresztą się wychował, więc mógł zaobserwować jak żyją mieszkańcy na prowincji. Odmalował ich jednak znakomicie. Z sympatią, humorem. Nie przesadził z opisami. Nie można nie lubić bohaterów Pagnola. Nawet księdza, który z niespotykaną gorliwością wytyka parafianom grzechy (chce np. ingerować w to jakie gazety czytają) ale sam chętni podpija winko z markizem. Główny bohater małomiasteczkowy piekarz chociaż jest rogaczem i trochę podśmiewają się niego mieszkańcy miasteczka jest też piękną i bardzo ludzką postacią. Swoją niewierną żonę kocha bezwarunkowo i bez zastrzeżeń. Najpierw gdy nie znajduje jej w piekarni stara się wytłumaczyć sobie jej nieobecność. Nie chce uwierzyć, że go zdradziła i uciekła. Wmawia więc sobie, że wyszła do ogrodu, do sklepu, odwiedziła matkę. W końcu, gdy ma niezbite dowody zdrady tłumaczy niewierną Aurelię. - Musiała mnie zdradzić, bo jestem stary i brzydki – przekonuje wszystkich. Gdy cudzołożnica wraca do domu nie czyni jej wprost żadnych wyrzutów. Wyrzuty robi natomiast swojej kotce, która łajdaczyła się kilka dni za dachowcami i w końcu wróciła do domu. Pyta kotkę czy nigdy już robić tak nie będzie. Żona piekarza odpowiada w imieniu kotki i zarazem swoim. Przyrzeka, że kotka już nigdy nie ucieknie. Ta scena jest chyba najpiękniejszą i najbardziej wzruszającą w książce. Wszystko kończy się dobrze nie dlatego, że żona wróciła do starego męża. Kończy się dobrze, bo zrozumiała, że zrobiła źle i obiecała, że nigdy już tak nie postąpi. Jeżeli chcecie przeczytać książkę o niecodziennej miłości – raczej staroświeckiej – przeczytajcie "Żonę piekarza".


Co mogę zrobić, by uszczęśliwić mojego męża? I co on może zrobić, bym ja była szczęśliwsza? - www.przepisnamilosc.pl

Książkę czyta się niemal jednym tchem, autor przytacza barwne przykłady par, z którymi spotkał się w swojej pracy. Par, w których można odnaleźć i część swojej historii. A w tych wszystkich opowieściach Chapman wznieca też ogromną nadzieję, pokazując, że szczęśliwe i kochające się małżeństwo jest naprawdę możliwe! Nawet jeśli mówimy różnymi językami.  »

"Stworzeni do innego" - Barbara Gruszka-Zych, "Gość Niedzielny"

Lektura książki C.S. Lewisa "Przebudzony umysł" może służyć do budzenia umysłu do rozmyślań na ważkie tematy dotyczące natury człowieka, moralności, Biblii, Trójcy Świętej, grzechu, zobowiązań, piekła i nieba, miłości i seksu, przyrody, świata postchrześcijańskiego.
 »

"Po tej lekturze będziesz lepiej znała swoje dziecko, rozumiała jego reakcje emocjonalne i łatwiej będzie Ci panować nad własną postawą" - recenzja magazynu "Miasto Dzieci"

Wrzeszczy, kopie, wali rękami o podłogę? Nie reaguje na prośby? Patrząc prosto w oczy rodzicowi robi właśnie to, czego ten mu zabronił? Słyszysz od innych, że Twoje małe dziecko jest rozpieszczone? Sama przyznajesz z irytacją w głosie, że jest niegrzeczne i nieposłuszne, ale w myślach pytasz: dlaczego tak się dzieje? Przeczytaj "Próbowałam już wszystkiego"  »

C.S. Lewis po raz kolejny zachwyca - recenzja portalu juventum.pl

Niezwykłość „Dopóki mamy twarze” i brak porównania tej książki do czegokolwiek rzuciły mnie na kolana. We mnie ta książka wywołała całą masę uczuć: wzruszyła i przeraziła oraz potrafiła sprawić, że zapomniałam, gdzie jestem i jak się nazywam.  »

"Wyczerpujące odpowiedzi na pytania wszystkich matek" - CzasDzieci.pl

Na początku ogarnęło mnie przerażenie, bo będąc matką dwójki dzieci nie wierzyłam w dokładny harmonogram dnia. Autorka konsekwentnie wprowadza wszystkie swoje zasady i tutaj zgodzę się w 100%, że często my sami - rodzice jesteśmy winni, kiedy nasze dziecko o godz. 22:00 nie śpi, jest rozdrażnione, niespokojne. Co za tym idzie, my jesteśmy wykończeni, głodni i zasypiamy szybciej od niego. Zalecenie Giny Ford: „ ułóż dziecko do snu w ciemności, za zamkniętymi drzwiami, najpóźniej do godz. 19:00”. Tylko od nas zależy, czy poważnie weźmiemy sobie do serca te zalecenia i będziemy starali się je wprowadzać w życiu naszej rodziny.  »

"Niezastąpiony poradnik" - odberbecia.pl

W czym pomoże książka? Przede wszystkim w tym, jak radzić sobie z różnymi kwestiami związanymi z niemowlęciem – z jego płaczem, zasypianiem i długością snu, głodem, niepokojem i wszystkim tym, co może spotkać malca i jego rodziców. Według autorki poradnika, wszystkie problemy da się rozwiązać, poprzez jedną jakże prostą metodę – wprowadzenie do życia maluszka regularności – ustabilizowanych pór snu i karmienia, dostosowanych do potrzeb dziecka w taki sposób, aby osiągnąć odpowiadający maluchowi rytm zasypiania i jedzenia. Niemowlę będzie wówczas wypoczęte i radosne, a do tego znacząco poprawi się codzienne życie jego rodziców.  »

"Gorąco polecam"

Lekturę czyta się bardzo dobrze, ponieważ zawiera konkretne i przemyślane rady, poparte wieloma przykładami zaczerpniętymi z jej życiowego doświadczenia. Nie są to informacje wyssane z palca. Ten poradnik nie znuży chyba żadnego czytelnika, ponieważ są do niego wplecione elementy graficzne, schematy, tabelki czy wykresy. Książka momentami przeplatana jest symulacją pytań i odpowiedzi młodych rodziców.
 »

"Mądre i odpowiedzialne rodzicielstwo" - parenting.pl

"Pierwszy rok życia dziecka" to książka, która może odmienić Twój dotychczasowy sposób pojmowania rodzicielstwa. Jej autorką jest "brytyjska superniania" - Gina Ford. Swoje poradniki oparła na wiedzy oraz bogatym doświadczeniu w pracy z rodzicami i dziećmi. Pomaga innym nie tylko poprzez swoje książki, ale również za pomocą programów telewizyjnych, radiowych oraz artykułów prasowych.  »

"Gina Ford daje konkretne rady. Nie jest to kolejny poradnik z pięknymi hasłami, idealnymi sugestiami, odrealniony " - SOSrodzice.pl

Propozycja od Giny Ford powstała z myślą o daniu wytchnienia zabieganym i zmęczonym rodzicom, którzy nie potrafią, nie mogą bądź nie chcą obserwować maluszka przez całą dobę, którzy pragną mieć pewność, że proste działania pozwolą pogodzić potrzeby wszystkich członków rodziny. Zwłaszcza w sytuacji, gdy w domu poza niemowlakiem uwagi domagają się również starsze dzieci.
 
 »

"Szczerze polecam" - recenzja Ale Historia

Trudno dopatrzeć się wad w tej książce. To jedna z lepszych biografii jakie do tej pory czytałem. Warto zatem raz jeszcze podkreślić jej zalety. Autor dysponuje ogromną wiedzą i wie jak przekazać ją czytelnikowi. Potrafi zajmująco pisać o przeszłości. To duży dar, talent, z którego Gerwarth korzysta wyśmienicie. To bardzo sprawnie i fachowo napisana książka. Jest w niej sporo krótkich dygresji, które uszczegóławiają przekaz, ale nie przeszkadzają, nie rozbijają tekstu zasadniczego. Książka nie jest nudna i ciążka, czyta się ją szybko i przyjemnie. To zasługa Autora, który potrafi pisać z polotem, niebanalnie, potrafi wciągnąć czytelnika w opowiadana przez siebie historię.  »

Poznaj regulamin konkursu "Kup ksiażki i wygraj pielgrzymkę do Ziemi Świętej"
Przeczytaj program Wydawnictwa Esprit na Targi Książki w Krakowie 2016! Spotkajmy się!
>> 0

Co mi się spodobało w tej książce, to wielowątkowość. „Skrzydła…” na pierwszy rzut oka są powieścią o miłości, ale jeśli przyjrzymy się dokładniej, dostrzeżemy w niej motyw wyboru. Wybór między jednym mężczyzną a drugim, między szczęściem swoim a szczęściem ojca, między uprzedzeniami starej niani a chęcią otworzenia się na nowe religie.

Religia jest tutaj właściwie tłem – wokół niej kręci się cała akcja. Byłam w ogromnym szoku, czytając o tym, jak wzajemnie traktowali się w tamtych czasach protestanci i katolicy. Choć nie należę do bardzo religijnych osób, to niezmiernie dziwiło mnie, że katolicy przedstawiani byli jako pomiot Szatana i największe zło na świecie. Ów religijny wątek nadaje książce poważnego, kontrowersyjnego charakteru i momentami przesłania wątek artystyczny.


Aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach naszego wydawnictwa, wpisz się na listę:
 
Wpisz się do newslettera!