1 / 2      
Recenzje
aktualności

Krzysztof Gołaszewski, Time4man


J.B. Liebana sięgnął do niezwykle ciekawego i jakże kontrowersyjnego okresu historii. Okresu, w którym kształtował się przyszły obraz Europy jako kontynentu podzielonego wojnami religijnymi. Autor stara się dotrzeć do przyczyn, do genezy tego procesu, ukazać te najważniejsze i najdonioślejsze fakty. I czyni to niezwykle umiejętnie.

W "Schizmie" Jesus Bastante Liebana przedstawił obraz rozpadającej się jedności zachodniego świata chrześcijańskiego, którego skutki trwają do dziś. Czytelnik dostaje do ręki książkę, w której może śledzić kulminacyjny punkt procesu zapoczątkowanego przez Marcina Lutra w 1517 r., kiedy to przybił swoje 95 tez do drzwi kościoła w Wittenberdze.
Za początek swojej opowieści autor obrał dzień 17 kwietnia 1521. Trwają obrady Sejmu Rzeszy w Wormacji, na którym przesłuchany ma być przed obliczem cesarza Karola V, reformator Marcin Luter. Wydarzenia przedstawione w książce kończą się śmiercią papieża Hadriana VI i wyborem nowego władcy na Tronie Piotrowym, Klemensa VII w listopadzie 1523 r (epilog). Ten okres posłużył autorowi do prześledzenia wydarzeń, które doprowadziły do schizmy i powstania kościoła protestanckiego (luteranizmu).
Nocą z 16 na 17 kwietnia 21 - letni cesarz Karol V przeżywa rozterki co do tego jak ma postąpić, co ma uczynić aby zachować jedność chrześcijaństwa i swojego królestwa. Razem splątane są emocje, ambicje i obawa przed Bożym gniewem – towarzyszą one w tym momencie młodemu monarsze, który naciskany przez przedstawicieli Kościoła ma potępić heretyka Lutra. W ten sposób zaczyna się powieść i tak nacechowana narracja utrzymuje się do końca. Czytamy więc nie tylko o teologicznych dysputach, ale przede wszystkim o ludzkich namiętnościach, które poprzez najwybitniejsze osobistości ówczesnej Europy kreują polityczny i religijny obraz Starego Kontynentu. Autor na stronach swojej książki poświęca wiele miejsca na wewnętrzne monologi wspomnianego cesarza Karola V oraz Marcina Lutra i Hadriana VI. To właśnie te postacie tworzą główną oś, po której toczy się los Kościoła Katolickiego.
Luter odgania od siebie szatana, który nawiedza go zwłaszcza w nocy i sam siebie przekonuje, że jest niczym Chrystus niosący ludowi Słowo Boże,  coraz bardziej zatracający się w negacji wszystkiego co związane z Kościołem Katolickim. Nie czytamy podręcznika od historii, ale „wstępujemy” do rozmyślań Lutra, targanego wątpliwościami, przechodzącego skrajne emocje, często rozchwianego emocjonalnie. Poznajemy jego wady i zalety, rozterki i niepewność.
Podobnie jest w  przypadku Hadriana, którego poznajemy najpierw jako regenta Kastylii,   następnie wybranego na papieża po okresie pontyfikatu Leona X, który swoimi działaniami (zaangażowanie w świecką politykę, symonia i sprzedaż odpustów, styl życia przepełniony przepychem) doprowadził do wybuch niezadowolenia w Niemczech, przygotowując nieświadomie grunt dla teorii reformatorskich Lutra. Nowy papież boi się losu, który przyniósł mu Duch Święty, wręcz obawia się, że jedyne co mu przyniesie Tron Piotrowy to męczeńska śmierć, bo wkracza do „niewoli Babilońskiej”. I ma rację, gdyż jego pontyfikat trwa tylko rok – otruty przez przeciwników swojej polityki pojednania w Kurii Rzymskiej, umiera w mękach, a świat chrześcijański ostatecznie się rozpada. I tu właśnie wchodzimy w świat najwyższych dostojników Watykanu – Kardynałów, „szarych eminencji” tworzących spiski, sojusze, przestawiających władców księstw i królestw niczym figury na szachownicy Europy. Jest to niezwykle frapujące i jednocześnie wciągające, bo z jednej strony autor pozwala nam na własną ocenę tych wydarzeń i poszczególnych bohaterów, a z drugiej strony w sposób przejrzysty ukazuje ówczesne podziały polityczne i społeczne (duży plus za umieszczone na końcu książki, ułatwiające czytelnikowi w rozeznaniu czasowym,  kalendarium – „Chronologia Reform”).
J.B. Liebana sięgnął do niezwykle ciekawego i jakże kontrowersyjnego okresu historii. Okresu, w którym kształtował się przyszły obraz Europy jako kontynentu podzielonego wojnami religijnymi. Autor stara się dotrzeć do przyczyn, do genezy tego procesu, ukazać te najważniejsze i najdonioślejsze fakty. I czyni to niezwykle umiejętnie. Co ważne pozwala czytelnikowi na własne przemyślenia, własną interpretację wydarzeń i poruszonej problematyki kwestii religijnych. Nie staje ani po stronie Kościoła, ani po stronie Lutra, pisze więc o wewnętrznym zepsuciu Rzymu i Watykanu, ale też o tym, że Kościół jest spoiwem łączącym cały kontynent, opoką dla ludzi biednych i królów. Po drugiej stronie barykady Luter jest pełen wewnętrznych sprzeczności, które jednak powoli zanikają na rzecz ostatecznej walki z Kościołem. Są dobre intencje, są i podszepty szatana kuszącego i napełniający pychą Lutra. Stanowi to m.in. o niezwykłości tej powieści.

Krzysztof Gołaszewski, www.time4men.pl


Co mogę zrobić, by uszczęśliwić mojego męża? I co on może zrobić, bym ja była szczęśliwsza? - www.przepisnamilosc.pl

Książkę czyta się niemal jednym tchem, autor przytacza barwne przykłady par, z którymi spotkał się w swojej pracy. Par, w których można odnaleźć i część swojej historii. A w tych wszystkich opowieściach Chapman wznieca też ogromną nadzieję, pokazując, że szczęśliwe i kochające się małżeństwo jest naprawdę możliwe! Nawet jeśli mówimy różnymi językami.  »

"Stworzeni do innego" - Barbara Gruszka-Zych, "Gość Niedzielny"

Lektura książki C.S. Lewisa "Przebudzony umysł" może służyć do budzenia umysłu do rozmyślań na ważkie tematy dotyczące natury człowieka, moralności, Biblii, Trójcy Świętej, grzechu, zobowiązań, piekła i nieba, miłości i seksu, przyrody, świata postchrześcijańskiego.
 »

"Po tej lekturze będziesz lepiej znała swoje dziecko, rozumiała jego reakcje emocjonalne i łatwiej będzie Ci panować nad własną postawą" - recenzja magazynu "Miasto Dzieci"

Wrzeszczy, kopie, wali rękami o podłogę? Nie reaguje na prośby? Patrząc prosto w oczy rodzicowi robi właśnie to, czego ten mu zabronił? Słyszysz od innych, że Twoje małe dziecko jest rozpieszczone? Sama przyznajesz z irytacją w głosie, że jest niegrzeczne i nieposłuszne, ale w myślach pytasz: dlaczego tak się dzieje? Przeczytaj "Próbowałam już wszystkiego"  »

C.S. Lewis po raz kolejny zachwyca - recenzja portalu juventum.pl

Niezwykłość „Dopóki mamy twarze” i brak porównania tej książki do czegokolwiek rzuciły mnie na kolana. We mnie ta książka wywołała całą masę uczuć: wzruszyła i przeraziła oraz potrafiła sprawić, że zapomniałam, gdzie jestem i jak się nazywam.  »

"Wyczerpujące odpowiedzi na pytania wszystkich matek" - CzasDzieci.pl

Na początku ogarnęło mnie przerażenie, bo będąc matką dwójki dzieci nie wierzyłam w dokładny harmonogram dnia. Autorka konsekwentnie wprowadza wszystkie swoje zasady i tutaj zgodzę się w 100%, że często my sami - rodzice jesteśmy winni, kiedy nasze dziecko o godz. 22:00 nie śpi, jest rozdrażnione, niespokojne. Co za tym idzie, my jesteśmy wykończeni, głodni i zasypiamy szybciej od niego. Zalecenie Giny Ford: „ ułóż dziecko do snu w ciemności, za zamkniętymi drzwiami, najpóźniej do godz. 19:00”. Tylko od nas zależy, czy poważnie weźmiemy sobie do serca te zalecenia i będziemy starali się je wprowadzać w życiu naszej rodziny.  »

"Niezastąpiony poradnik" - odberbecia.pl

W czym pomoże książka? Przede wszystkim w tym, jak radzić sobie z różnymi kwestiami związanymi z niemowlęciem – z jego płaczem, zasypianiem i długością snu, głodem, niepokojem i wszystkim tym, co może spotkać malca i jego rodziców. Według autorki poradnika, wszystkie problemy da się rozwiązać, poprzez jedną jakże prostą metodę – wprowadzenie do życia maluszka regularności – ustabilizowanych pór snu i karmienia, dostosowanych do potrzeb dziecka w taki sposób, aby osiągnąć odpowiadający maluchowi rytm zasypiania i jedzenia. Niemowlę będzie wówczas wypoczęte i radosne, a do tego znacząco poprawi się codzienne życie jego rodziców.  »

"Gorąco polecam"

Lekturę czyta się bardzo dobrze, ponieważ zawiera konkretne i przemyślane rady, poparte wieloma przykładami zaczerpniętymi z jej życiowego doświadczenia. Nie są to informacje wyssane z palca. Ten poradnik nie znuży chyba żadnego czytelnika, ponieważ są do niego wplecione elementy graficzne, schematy, tabelki czy wykresy. Książka momentami przeplatana jest symulacją pytań i odpowiedzi młodych rodziców.
 »

"Mądre i odpowiedzialne rodzicielstwo" - parenting.pl

"Pierwszy rok życia dziecka" to książka, która może odmienić Twój dotychczasowy sposób pojmowania rodzicielstwa. Jej autorką jest "brytyjska superniania" - Gina Ford. Swoje poradniki oparła na wiedzy oraz bogatym doświadczeniu w pracy z rodzicami i dziećmi. Pomaga innym nie tylko poprzez swoje książki, ale również za pomocą programów telewizyjnych, radiowych oraz artykułów prasowych.  »

"Gina Ford daje konkretne rady. Nie jest to kolejny poradnik z pięknymi hasłami, idealnymi sugestiami, odrealniony " - SOSrodzice.pl

Propozycja od Giny Ford powstała z myślą o daniu wytchnienia zabieganym i zmęczonym rodzicom, którzy nie potrafią, nie mogą bądź nie chcą obserwować maluszka przez całą dobę, którzy pragną mieć pewność, że proste działania pozwolą pogodzić potrzeby wszystkich członków rodziny. Zwłaszcza w sytuacji, gdy w domu poza niemowlakiem uwagi domagają się również starsze dzieci.
 
 »

"Szczerze polecam" - recenzja Ale Historia

Trudno dopatrzeć się wad w tej książce. To jedna z lepszych biografii jakie do tej pory czytałem. Warto zatem raz jeszcze podkreślić jej zalety. Autor dysponuje ogromną wiedzą i wie jak przekazać ją czytelnikowi. Potrafi zajmująco pisać o przeszłości. To duży dar, talent, z którego Gerwarth korzysta wyśmienicie. To bardzo sprawnie i fachowo napisana książka. Jest w niej sporo krótkich dygresji, które uszczegóławiają przekaz, ale nie przeszkadzają, nie rozbijają tekstu zasadniczego. Książka nie jest nudna i ciążka, czyta się ją szybko i przyjemnie. To zasługa Autora, który potrafi pisać z polotem, niebanalnie, potrafi wciągnąć czytelnika w opowiadana przez siebie historię.  »

Poznaj regulamin konkursu "Kup ksiażki i wygraj pielgrzymkę do Ziemi Świętej"
Przeczytaj program Wydawnictwa Esprit na Targi Książki w Krakowie 2016! Spotkajmy się!
>> 0
W tej krótkiej powieści autor zawarł sporo informacji o ówczesnym Delft i Holandii, przeżywającej rozkwit nauki i sztuki. Związek rodziny Louise i jej domniemanego narzeczonego z produkcją porcelany jest nieprzypadkowy, bowiem miasto to stanowiło jeden z głównych ośrodków europejskich produkcji najpierw fajansu, a potem porcelany. Choć zdecydowana większość bohaterów to postaci fikcyjne, w powieści – zwłaszcza w tle opowiadanej historii – pojawiają się nazwiska autentyczne, jak przykładowo Fabritius, Rembrandt czy Spinoza. Ogromną rolę w powieści odgrywa także malarstwo. Śledzący powstawanie obrazu czytelnik odkrywa stosowane wówczas techniki, sposób uzyskiwania farb czy życie i drogę kariery artystów. Warto zapoznać się z kilkustronicowym posłowiem, w którym  autor wskazuje czytelnikowi, co było autentyczne, a gdzie w jego opowieści zaczyna się fikcja.

Aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach naszego wydawnictwa, wpisz się na listę:
 
Wpisz się do newslettera!