1 / 2      
Recenzje » Schizma
aktualności

Kulisy wielkiej historii... (http://books-are-all-i-need.blogspot.com/)

Kto ma ochotę na dobrą porcję wydarzeń historycznych, kto chce poznać kulisy reformacji, temu serdecznie polecam tę powieść. Jesus Liebana opisał świat tak absurdalny, że wydaje się nieprawdopodobny. Ale te wydarzenia rozgrywały się naprawdę. Dlatego tak szybko i przyjemnie czyta się "Schizmę" - opowiada o zdarzeniach naprawdę interesujących.  »

Zbeletryzowany podręcznik do historii (http://qfant.pl/)

Gdy myślę o tym utworzę, na własny użytek określam go „zbeletryzowanym podręcznikiem”,
chociaż przychodzi mi także do głowy konwencja, wypracowana przez Bogusława Wołoszańskiego w „Sensacjach XX wieku”. Istotne są fakty, następstwo działań, sploty okoliczności – coś wynika z czegoś innego, jedna decyzja uruchamia lawinę skutków. Oglądamy materię historyczną w taki sposób, jakbyśmy byli świadkiem tkania kobierca; zaglądamy przez ramię rzemieślnikowi. Nie jest istotne, co czuł Karol Habsburg, pisząc list do papieża nota bene swojego byłego nauczyciela – o ile nie ma to wpływu na dalszy rozwój wypadków. Gniew ma znaczenie niebagatelne, ale ból głowy czy tęsknota za kochanką już niekoniecznie.  »

Jacek Prusak SJ, Antybohater Watykanu

Jakże aktualne wydają się słowa epitafium z grobu Hadriana VI: „Skutki cnót nawet najlepszego z ludzi w wielkim stopniu zależą, niestety, od czasów, w jakich przyszło mu żyć!”. To książka o kryzysie Kościoła na czasy kryzysu w Kościele, literacka przestroga przed wiązaniem religii z władzą. Historia lubi się powtarzać, więc po książkę warto sięgnąć z pamięcią ostatnich wydarzeń w Polsce, ponieważ ciągle musimy uczyć się żyć ze sprzężeniem teologiczno-politycznym i zapobiegać schizmom na mniejszą skalę.  »

Monika Frenkiel, Onet.pl

Choć od czasów wydania pism Lutra minęło wiele czasu, kryzys nie został zażegnany. „Schizma” jest idealną lekturą dzisiaj, gdy instytucje kościelne borykają się z coraz większymi problemami, a katolicyzm musi stawić czoła wciąż nowym wyzwaniom i odpływowi wiernych.  »

Agnieszka Ucińska, "Punkt zwrotny", Focus Historia

Choć mogłoby się wydawać, że książka wyjaśniająca genezę reformacji, musi być nudna, „Schizma” zaskakuje wartkością akcji i ładunkiem emocjonalnym.  »

Sławomir Krempa, Granice.pl

Powieści historyczne – w zasadzie – można pisać na dwa różne sposoby. Stawiając główny nacisk na dramatyczne wydarzenia, niejako podporządkowując akcji tło historyczne i traktując dzieje danego miejsca czy kraju czysto instrumentalnie, bądź też przeciwnie: czyniąc elementy fabularne jedynie pretekstem do opowiadania o historii. Wydaje się, że Jesus Bastante Liebana, autor znakomitej powieści "Schizma", obrał drogę jeszcze inną.  »

Krzysztof Gołaszewski, Time4man

J.B. Liebana sięgnął do niezwykle ciekawego i jakże kontrowersyjnego okresu historii. Okresu, w którym kształtował się przyszły obraz Europy jako kontynentu podzielonego wojnami religijnymi. Autor stara się dotrzeć do przyczyn, do genezy tego procesu, ukazać te najważniejsze i najdonioślejsze fakty. I czyni to niezwykle umiejętnie.  »

Poznaj regulamin konkursu "Kup ksiażki i wygraj pielgrzymkę do Ziemi Świętej"
Przeczytaj program Wydawnictwa Esprit na Targi Książki w Krakowie 2016! Spotkajmy się!
>> 0
„Skrzydła nad Delft” są malarską baśnią w czasie wielkich artystów. Ich bohaterką jest dziedziczka porcelanowej fortuny Louise Eeden, która kocha ojca i dla niego jest skłonna się poświęcić i wyjść za mąż za dziedzica drugiej ceramicznej firmy. W tym czasie ojciec poleca jej pozowanie do portretu, co zmienia wiele w życiu Louise.

W Louise podoba mi się, że jest dobra, ale nie jest głupia. Ma swój rozum, choć kieruje się raczej sercem i tym, co uważa za słuszne. Świat ją fascynuje, nie ogranicza się do kupowania nowych sukien, czepków (!) i zastanawiania się, jak najszybciej i najkorzystniej wyjść za mąż. Louise jest dokładnie taka, jak określa ją malarz – niezapatrzona w siebie, przezroczysta. I to wcale nie jest negatywne, wręcz pokazuje trudności w przedstawieniu czystej duszy.

Aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach naszego wydawnictwa, wpisz się na listę:
 
Wpisz się do newslettera!